10 ciekawych faktów o Straży Pożarnej

26-11-2018 14:16
Ogólne

1. Największy pożar w Polsce

Największy pożar w Polsce wybuchł w Kuźni Raciborskiej 26 sierpnia 1992 roku. Trwał do 30 sierpnia tego samego roku. Strawił 9062 ha (90,62 km2). Z żywiołem walczyło 12 tys osób. W trakcie pożaru zginęło dwóch strażaków, a około dwóch tysięcy uczestników działań odniosło obrażenia. Podczas pożaru w akcji udział brało około 1100 samochodów gaśniczych różnego rodzaju oraz 4 śmigłowce.

2. Liczby PSP

W Polsce znajduję się 903 jednostki Państwowej Straży Pożarnej. W każdym dniu około 5 tys. zawodowych strażaków jest gotowych do wyjazdu. W PSP służbę pełni ponad 30 tys. funkcjonariuszy. Czas wyjazdu samochodu bojowego z pełna obsadą to około 30 sekund od zaalarmowania.

3. Liczby OSP

W naszym kraju działa ponad 16 tys jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 4 341 włączonych do KSRG (Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy). Działania z zakresu podstawowego, czyli ratowniczo-gaśniczego może podjąć 15200 jednostek.W OSP działa, aż 696 653 osoby. W tym około 66 tys kobiet. Natomiast 228 394 strażaków OSP może brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Średni wiek strażaków, którzy biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych to 30 lat. Oczywiście nie można ominąć młodzieżowych drużyn pożarniczych, w których szkolą się przyszli strażacy.  Ogółem w MDP działa aż 83 817 osób, z czego 29 396 stanową dziewczyny.

4. Największe zaufanie społeczne

Straż pożarna może pochwalić się wysokimi ocenami, jeśli chodzi o zaufanie społeczne. Aż 95 proc. respondentów wystawiło jej pozytywną ocenę - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Co więcej, prawie 60 proc. stanowiły oceny zdecydowanie pozytywne. Strażakom ufa aż 97 proc. Polaków. Szczególnie duże zaufanie dla straży wyrażają osoby powyżej 55. roku życia. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje obecnie ponad 30tys osób, w tym 29.911 funkcjonariuszy oraz 2.028 pracowników cywilnych. Około 8 procent zatrudnionych to kobiety, z czego ponad tysiąc pań chodzi w mundurze. Warto również dodać, że strażaków zawodowych w ich działaniach wspierają strażacy ochotnicy.

5. Szkoły PSP

Państwowa straż pożarna (PSP) posiada własny system kształcenia i szkolenia. Składa się on z dwóch podsystemów, z których jeden odpowiada za podwyższanie kwalifikacji ogólnych przygotowując młodych ludzi do zawodu strażaka, technika pożarnictwa lub inżyniera pożarnictwa, natomiast drugi związany jest z podwyższaniem kwalifikacji zawodowych w strukturach straży. System ten dotyczy również strażaków zatrudnionych w zakładowych strażach pożarnych.
System kształcenia tworzą:
  • 17 ośrodków szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej
  • 1 Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy
  • 3 szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Częstochowie i Poznaniu
  • (w randze szkół policealnych) kształcące w zawodzie technik pożarnictwa
  • 1 Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, kształcąca na studiach pierwszego stopnia - inżynierów pożarnictwa oraz na studiach drugiego stopnia - magistrów inżynierów pożarnictwa.


6. Fałszywe zgłoszenia na 112

Centrum powiadamiania ratunkowego (CPR) w 2017 roku zarejestrowały 19 mln zgłoszeń przychodzących. Prawie 8,5 mln zgłoszeń czyli 45% to zgłoszenia fałszywe. Polacy powinni mieć większą świadomość o nieblokowaniu numeru 112, bo ta linia służy ratowaniu życia, zdrowia i mienia. Za umyślne  i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, a przede wszystkim: 112, 997, 998 i 999 grozi kara aresztu, ograniczenie wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny.

7. Czym zajmuje się straż pożarna?

Straż pożarna, dawniej (straż ogniowa) zorganizowana formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami (innymi niż przestępczość) dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Do zadań straży pożarnej należy także usuwanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof.Do zadań specjalnych wykonywanych przez straż pożarną należy ratownictwo: biologiczne, chemiczne, medyczne, poszukiwawcze, radiologiczne, techniczne i wodne.Patronem straży pożarnej jest św. Florian, a więc w jego dniu 4 maja obchodzony jest w Polsce Dzień strażaka. Od 1999 jest to również Międzynarodowy Dzień Strażaka.

8. Największy wóz strażacki na świecie

Gigantyczny 68-tonowy wóz strażacki przygotowany przez Rosenbauer z Austrii oraz Paul Nutzfahrzeuge z Niemiec.Jest to jeden z największych pojazdów strażackich. Pojazd bazujący częściowo na mercedesie Actrosie. Wymiary to aż 13 metrów długości, 3,55 metra szerokości i 4,2 metra wysokości. W kabinie znajduję  się miejsce dla pięciu osób, natomiast w zbiornikach zmieścimy 33 tony wody. Wodę tę obsłuży pompa o wydajności 6500 litrów na minutę. Silnik to mercedesowskie V-osiem o mocy 571 KM (420 KW) połączony z automatyczną przekładnią. Wystarcza to, aby osiągnąć 65 km/h i dojechać w najbardziej niedostępne miejsca.

9. Straż pożarna w liczbach

W  2017 roku Straż Pożarna odnotowała około 500 tys zdarzeń. 125 tys zdarzeń to pożary, 354 tys to miejscowe zagrożenia, a prawie 40 tys to fałszywe alarmy. Najwięcej pożarów odnotowano w województwie MAZOWIECKIM - 17 199. Jeśli chodzi o miejsca zagrożenia, najczęściej występowały one w województwie ŚLĄSKIM - 46 331.Najwięcej pożarów odnotowano w Marcu - 23 656, natomiast najwięcej miejscowych zagrożeń miało miejsce w Sierpniu - 60 276. Najspokojniejszym miesiącem jeśli chodzi o pożary był Wrzesień - 5 590. Najmniej miejscowych zagrożeń odnotowano w Listopadzie 18 526.

10. Straż Pożarna w Warszawie

Miasto w którym znajduje się najwięcej jednostek PSP to Warszawa. Znajduje się tam 17 Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych. Mieści się tam również Komenda Główna PSP.Autor wpisu
Spodobał Ci się artykuł?
Polub naszą stronę na Facebooku