Straż Pożarna na świecie - ciekawe informacje

14-01-2019 20:17
Ogólne

1. Brazylia

Odpowiednik Polskiej PSP w Brazylii to Corpo de Bombeiros Militar. Jest to jednostka wojskowa, odpowiedzialna między innymi za walkę z ogniem. Jednostka podlega pod Brazilian Army, czyli armię Brazylijską. Strażacy posiadają stopnie wojskowe oraz są uzbrojeni.


2. Chile

Chile to kraj położony w Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym. Powierzchniowo Chile jest ponad 2 razy większe od Polski. Jednak jeśli chodzi o liczbę ludności mieszka tam 10 milionów mniej osób niż w Polsce.
W Chile wszyscy strażacy to ochotnicy. Rząd nie finansuje działań straży pożarnej. Strażacy we własnym zakresie muszą finansować niezbędny sprzęt oraz szkolenia.
Długa rekrutacja
Co ciekawe, aby zostać strażakiem ochotnikiem trzeba bardzo długo czekać na listach rezerwowych (czasami nawet latami). W Chile służba w straży jest postrzegana przez społeczeństwo jako sprawa ważniejsza od służby wojskowej. Aby wstąpić w szeregi ochotników kandydat musi zostać polecony przez aktywnego strażaka.
Brak emerytury
Często strażacy w podeszłym wieku, którzy już nie są na tyle sprawni by brać udział w akcjach pełnią służbę, aż do śmierci (szkolą młodszych oraz pomagają w administracji).
Walka z ogniem to zaszczyt
U podstaw społeczeństwa leży przekonanie, że walka z ogniem to zaszczyt i sprawa honoru. Istnieje również przekonanie, że strażacy otrzymujący wynagrodzenie za swoją pracę nie traktowali by jej na tyle poważnie co ochotnicy.


Wkrótce dodamy kolejne kraje...

Autor wpisu
kpt.
Strażak PSP
Zastępca dowódcy zmiany
Spodobał Ci się artykuł?
Polub naszą stronę na Facebooku