Zawody o odznakę "Warszawskiego Tygrysa"

21-11-2019 13:52
NewsOstatnio pisaliśmy o Zawodach w których funkcjonariusze PSP walczyli o przyznanie Odznaki „Warszawski Tygrys”. W tym artykule przedstawimy Wam przebieg tych zawodów, rodzaj konkurencji oraz laureatów, czyli warszawskich tygrysów.

Odznaka warszawskiego tygrysa

Zawody odbyły się w dniu 19 września 2019 r. na terenie JRG 7 KM PSP m. st. Warszawy.

Zawody składały się z trzech podstawowych etapów:

Sprawdzian wiedzy teoretycznej zawierający 20 pytań, w tym 16 dotyczących spraw operacyjnych i 4 dotyczących historii Warszawskiej Straży Pożarnej. Tutaj można było popełnić 2 błędy, czyli 18 punktów na 20 możliwych pozwalało na przejście do kolejnych konkurencji.
Test praktyczny składający się z 5 oddzielnych konkurencji, weryfikujących umiejętności i wiedzę w zakresie posługiwania się sprzętem ratowniczym i znajomości technik ratowniczych:
 • Założenie ubrania specjalnego oraz aparatu AODO poniżej czasu 50 sekund. W tej konkurencji oprócz czasu wykonania zadania oceniane było: poprawne założenie ubrania specjalnego, czyli zapięte/zawiązane buty specjalne, ubranie typu nomex chroniło całe ciało, dosunięty zamek spodni i kurtki ubrania specjalnego, poprawnie założona kominiarka (bez znaczenia czy pod czy na maskę), założony aparat ochrony dróg oddechowych z podpiętą prawidłowo maską, w której nie występują nieszczelności podczas oddychania, założony i zapięty hełm, założone rękawice specjalne, oraz włączony czujnik bezruchu.
 • Test praktyczny kwalifikowanej pierwszej pomocy czyli KPP. Do tej części przygotowano manekina wraz z osprzętem SlimPad Plus SkillReporter, który mierzy parametry wykonywanej kwalifikowanej pierwszej pomocy, zawodnik walczący o odznake miał za zadanie:
  • Przeprowadzić uciśnięcia klatki piersiowej u osoby dorosłej przez 2 minuty, a wynik końcowy uciśnięć nie może być poniżej 85% skuteczności
  • Samodzielnie złożyć kompletny zestaw do tlenoterapii czynnej
  • Wykonać skuteczne wdechy na ww. manekinie
 • Kolejny etap zmagań to ratownictwo techniczne, a dokładniej prawidłowe posługiwanie się narzędziami hydraulicznymi oraz pneumatycznymi będącymi na wyposażeniu PSP. W tej konkurencji liczyło się poprawne wykonanie zadania, jednak nie można było przekroczyć czasu 5 minut. Test polegał na:
  • Przygotowaniu stanowiska pracy,
  • Odpowiednim połączeniu sprzętu, potrzebnego do uniesienia dwutonowego bloku betonowego
  • Zgodnie z zasadami BHP uniesienie bloku betonowego na zadaną wysokość, około 40cm,
  • Zabezpieczenie uniesionego elementu;
 • Czwartą konkurencją było ratownictwo wysokościowe, w tej konkurencji oceniania była poprawność wykonywanych czynności, a ograniczenie czasowe wynosiło 6 minut. Zadanie polegało na:
  • Założeniu uprzęży do ratownictwa wysokościowego,
  • Odpowiednie przygotowanie i sklarowanie potrzebnego sprzętu,
  • Wejście na 3 piętro wspinalni po drabinie z potrzebnym sprzętem,
  • Wykonanie stanowiska do zjazdu oraz stanowiska asekuracyjnego,
  • Zjazd z 3 piętra na linie
 • Ostatnią konkurencją w tej kategorii była znajomość obsługi pilarki, a dokładniej, należało wymienić filtr powietrza, zmienić łańuch tnący na nowy, a na koniec wykonać cięcie drewnianego bala. To wszystko ograniczone czasem 4 minut.
Test sprawności fizycznej, realizowany na bazie regulaminu zawodów ,,Firefighter Combat Challenge”. Jak sama nazwa wskazuje, ostatnim etapem zawodów o odznakę „tygrysa” była konkurencja sportowa, w której odwzorowano tor przeszkód znany z zawodów „FIREFIGHTER COMBAT CHALLENGE”. Aby dojść do tego etapu należało zaliczyć wszystkie poprzednie konkurencje, nie liczył się czas ich wykonania a jedynie poprawność, jednak nie można było przekroczyć czasów granicznych.
Odznaka warszawskiego tygrysa

Ze względu na bardzo dużą liczbę funkcjonariuszy PSP pracujących w Komendzie Miejskiej w Warszawie(ponad 1000 osób) przygotowane zostało 10 odznaczeń. Funkcjonariusze z jednostek ratowniczo-gaśniczych w pierwszej kolejności byli wybierani przez Dowódców danej JRG. Do udziału w rywalizacji na zawodach ten prestiżowy tytuł stanęło 22 funkcjonariuszy.

Pierwszy etap (sprawdzian wiedzy teoretycznej) ukończyło 19 zawodników. Drugi etap (test umiejętności praktycznych) ze względu na dużą liczbę konkurencji oraz wysoki poziom trudności, ukończyło 4 zawodników. Trzeci etap (test sprawności fizycznej) ukończyli pomyślnie wszyscy czterej zawodnicy.

Zwycięzcy zawodów, zdobyli tytuł „Warszawskiego Tygrysa”, który zobowiązuje ich do dumnego noszenia odznaki na mundurze wyjściowym, specjalnych emblematów na ubraniu koszarowym/dowódczo-sztabowym. Każdy z nich otrzymał legitymację „Warszawskiego Tygrysa”.

Ze względu na przydział numeru legitymacji i odznaki, nadano miejsca według zajętego miejsca w ostatniej konkurencji zmagań, czyli tor sprawności. Nasi trenerzy FIREON.pl uplasowali się na dwóch pierwszych miejscach z czego jesteśmy bardzo dumni.

Odznaka warszawskiego tygrysa
Miejsce 1 (odznaka srebrna nr 1) – kpt. Tomasz GRZELAK z JRG 12 – czas: 1:35:02
Miejsce 2 (odznaka srebrna nr 2) – kpt. Mateusz KNAP z JRG 1 – czas: 1:45:24
Miejsce 3 (odznaka srebrna nr 3) – mł. asp. Marcin KRUK z JRG 7 – czas: 2:11:70
Miejsce 4 (odznaka srebrna nr 4) – kpt. Piotr NOSZCZYK z JRG 13 – czas: 2:34:36

Odznaka warszawskiego tygrysa

Zdobycie odznaczenia „Warszawski Tygrys” to przede wszystkim powód do dumy, prestiż i satysfakcja, ale również dodatkowe uprawnienia, m.in.:

 • gratyfikacja finansowa,
 • pierwszeństwo w kierowaniu do szkół pożarniczych oraz na kursy i szkolenia specjalistyczne,
 • pierwszeństwo w awansie na wyższe stanowiska służbowe,
 • prawo do noszenia odznaki i emblematu na umundurowaniu.

Odznaka „Warszawski Tygrys” została ustanowiona Zarządzeniem Komendanta Miejskiego PSP m.st. Warszawy. Jej ideą jest systematyczne podnoszenie stanu wyszkolenia funkcjonariuszy Komendy, zwiększenie skuteczności podejmowanych działań ratowniczych, a także dbałość o sprawność fizyczną oraz rozwijanie sportowej rywalizacji i współzawodnictwa.

Ustanowienie odznaki jest nawiązaniem do historycznego tytułu „Strażaka-Ratownika”, zwanego potocznie Tygrysem. Odznaczenie to nadawane było od roku 1974 do 1991 dla najlepiej wyszkolonych i sprawnych fizycznie strażaków Warszawskiej Straży Pożarnej. W obowiązującym Regulaminie wprowadzono dwa stopnie odznaczenia: Odznakę Srebrną i Złotą. Strażacy ubiegający się o ich przyznanie muszą wyróżniać się nieposzlakowaną opinią służbową, szeroką wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi oraz wysoką sprawnością fizyczną.

W dniu 13 listopada 2019 r. w budynku Wydziału Organizacyjnego Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy przy ul. Marcinkowskiego 2 odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas zbiórki nastąpiło wręczenie srebrnych odznak "Warszawski Tygrys" czterem strażakom KM PSP m.st. Warszawy.

Odznaka warszawskiego tygrysa Odznaka warszawskiego tygrysa Odznaka warszawskiego tygrysa Odznaka warszawskiego tygrysa
Spodobał Ci się artykuł?
Polub naszą stronę na Facebooku