Odznaka Warszawskiego Tygrysa

24-08-2018 23:17
Życie jednostki

W celu podniesienia stanu wyszkolenia funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, zwiększenia skuteczności podejmowanych działań ratowniczych, a także kierując się dbałością o sprawność fizyczną strażaków oraz potrzebą rozwijania sportowej rywalizacji i współzawodnictwa, Zarządzeniem nr 8 z dnia 26 lipca 2018 r. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy ustanowił Regulamin przyznawania odznaki „WARSZAWSKI TYGRYS’’.

Ustanowienie odznaki jest nawiązaniem do historycznego tytułu „Strażaka-Ratownika”, zwanego potocznie TYGRYSEM. Odznaczenie to nadawane było od roku 1974 dla najlepiej wyszkolonych i sprawnych fizycznie strażaków Warszawskiej Straży Pożarnej.

W obowiązującym Regulaminie wprowadzono dwa stopnie odznaczenia: Odznakę Srebrną i Złotą. Strażacy ubiegający się o ich przyznanie muszą wyróżniać się nieposzlakowaną opinią służbową, szeroką wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi oraz wysoką sprawnością fizyczną. Srebrną Odznakę może uzyskać jedynie 10-ciu najlepszych uczestników corocznych zawodów finałowych. Złotą Odznakę może otrzymać funkcjonariusz, który dwukrotnie uzyskał prawo do przyznania Odznaki Srebrnej.

W celu uzyskania odznaczenia należy wystartować w zawodach składających się z trzech etapów:

- sprawdzian wiedzy teoretycznej zawierający 20 pytań, w tym 16 dotyczących spraw operacyjnych i 4 dotyczących historii Warszawskiej Straży Pożarnej,

- test praktyczny składający się z 6 oddzielnych konkurencji, weryfikujących umiejętności i wiedzę w zakresie posługiwania się sprzętem ratowniczym i znajomości technik ratowniczych,

- test sprawności fizycznej, realizowany na bazie regulaminu zawodów ,,Firefighter Combat Challenge”.

Zdobycie odznaczenia „WARSZAWSKI TYGRYS” to przede wszystkim powód do dumy, prestiż i satysfakcja, ale również dodatkowe uprawnienia, m.in.:

- gratyfikacja finansowa,

- pierwszeństwo w kierowaniu do szkół pożarniczych oraz na kursy i szkolenia specjalistyczne,

- pierwszeństwo w awansie na wyższe stanowiska służbowe.

Uzyskanie Odznaki uprawnia do noszenia jej na mundurze wyjściowym oraz koszarowym lub dowódczo-sztabowym (emblemat). Szczegółowe informacje związane z zasadami nadawania Odznak, zawodami finałowymi oraz uprawnieniami laureatów znajdują się w Regulaminie (link). Pierwsze zawody finałowe planowane są już w październiku br. Wszystkich strażaków KM PSP m.st. Warszawy gorąco zachęcamy do podjęcia tego zawodowego wyzwania i wzięcia udziału w sportowej rywalizacji.

Link do pełnego regulaminu:

http://warszawa-straz.pl/pliki/RegulaminTYGRYS.pdf


Autor wpisu
kpt.
Strażak PSP
Zastępca dowódcy zmiany
Spodobał Ci się artykuł?
Polub naszą stronę na Facebooku